Diş Teli Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken 11 Nokta

hayallerinin peşinde... çok okuyan,azıcık yazan,daima gülen bir meczup...

Neden diş teli takmamız gerekiyor? Tedavi sürecinde dikkat edilmesi gereken 11 nokta ne?

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Dentakademi Ortodonti uzmanlarından Dr. Pınar Türkoğlu merak edilenleri anlattı:

“Diş teli tedavisi özellikle çapraşık ve kötü konumlanmış dişlerin tedavisinde kullanılmaktadır. Çapraşık ve kötü konumlanmış dişler, ne kadar fırçalanırsa fırçalansın tam olarak temizlenemez ve mutlaka diş aralarında gıda artığı kalır. Bu nedenden dolayıda genellikle diş aralarında çürükler oluşur ve diş eti problemleri ortaya çıkar.
Bu tür diş eti problemlerinde kemik kaybı ve dişlerin erken yaşta kaybedilme riski vardır.

Ağızdaki kapanış bozuklukları baş ve çene ağrısına neden olabilir!

Dişlerdeki kapanış bozuklukları, çene kaslarında daha fazla baskıya neden olarak Temporomandibular eklem problemlerine, baş ve çenede ağrıya neden olabilir. Estetik olarak istenmeyen bir görünüm olan çapraşık dişler hataların gülerken ağzını kapatmasına sebep olabilir. Hastalar tüm bu problemlere çözüm olarak ortodonti tedavi için başvururlar.

Ortodontik tedavi ihtiyacını sadece ortodontist belirleyebilir. Ortodontist, ağız ve diş muayenesi, çene modellerinin oluşturulması ve özel röntgen filmleri ve fotoğrafın çekilmesi gibi birçok tanı yöntemini içeren bir muayeneden sonra, ortodontik tedaviye ihtiyacınızın olup olmadığı ve yapılacak tedavinin türünü belirleyebilir.”

Dentakademi Ortodonti Uzmanı Dr. Pınar Türkoğlu diş teli tedavisinde dikkat edilmesi gereken 11 noktayı ise şöyle özetledi:

Diş teli tedavi sürecinde dikkat edilmesi gereken 11 nokta

1-Ortodontik tedaviye başlamadan önce çürük dişler tedavi edilmeli ve diş etinin sağlığı tam olmalıdır.

2-Tedavide ortodonti uzmanı, koyduğu tanıya göre hastaya bir aparey uygular. Bu apareyler takıp çıkarılabilir veya sabit türde olabilir.

•Uygulanan aparey takıp çıkarılabilen türde ise yemekler haricinde gece ve gündüz düzenli olarak takılması (uyku dahil) gerekmektedir. Takıp çıkarılan apareyler dişlerimiz gibi her yemekten sonra diş fırçası ve diş macunu ile iyice fırçalanıp temizlenmelidir. Apareyler kesinlikle kaybedilmemelidir aksi halde tedavi aksayarak geri gidecektir.

•Sabit olarak nitelendirilen ve çıkmayan apareylerden (braket)uygulanmış ise yine aynı şekilde dişler her yemekten sonra güzelce fırçalanmalıdır. Ortodontik tedavi gören hastalarda çürük görülme sıklığı artmakta ve yeterli temizlik sağlanmazsa braketlerin etrafında beyaz renkli lekeler oluşabilmektedir. Bu nedenle diş fırçalama bu dönemde de çok öenlidir. Fırçalama işlemi braketlerin etrafında birikinti kalmayana kadar devam ettirilmelidir. Diş etlerinizin sağlığı da diş fırçalamanızın doğru yapılmasına bağlıdır.

3-Hem diş tellerine hem de dişlere zarar vererek çürük oluşum riskini arttıran asitli içeceklerden (kola, gazoz vb) uzak durulmalıdır.

4-Çok yapışkan ve çok şekerli (sakız, lokum, karamel, jelibon v.b.) gıdalar tüketmemelidir. Bu tarz gıdalar braketlerin arasında kalacağı ve iyi temizlenmeyeceği için dişlerinizin daha kolay çürümesine ve diş eti büyümelerine neden olabilir.

5-Çok sert gıdaların tüketilmesinde de uyulması gereken kurallar söz konusudur. Örneğin elma, armut benzeri meyveler ile havuç, salatalık benzeri sert gıdaları ısırmak yerine küçük parçalar halinde ya da rendeleyerek, arka dişlerinizin yardımıyla yemelisiniz. Kabuklu kuru yemiş, cips türde sert gıdaları ise tüketmemeniz gerekmektedir. Sağlıklı gıdalarda tüketim şekli değişirken, abur-cubur olarak nitelendirilebilecek gıdalardan uzak durulmalıdır.

6-Dişler mutlaka ortodontik fırçalar ve arayüz fırçaları ile fırçalanmalı, gerekli durumlarda diş ipi kullanılmalıdır. Diş fırçalarınızı gittiğiniz her yere götürün, bu sayede evde olmadığınız zamanlarda da dişlerinizi temizleyebilirsiniz.

7-Braketler uygulandıktan sonra dişlerde hassasiyet ve ağrı, yanak içlerinde hafif yaralanmalar (pamukçuk ya da diğer adı ile aft) olabilir. Bu şikayetler bir hafta en fazla on gün süre içinde kaybolacaktır. Şikayetlerinizi azaltmak için ağrı kesici alabilir ve size verilen özel mumları kullanabilirsiniz.

8-Hekimin kontroller sırasındaki tavsiyelerine dikkatle uymalısınız.

9-Tedavi süresince 4-5 haftada bir kontroller olacaktır. Tedavinizin amacına ulaşabilmesi için randevularınızı aksatmamanız gerekmektedir.

10-Apareyler de kırılma, kopma veya ağza yapışan düzeneklerde çıkma varsa tedavi kesintiye uğrar. Böyle durumlarda hekiminize başvurmalısınız.

11-Pekiştirme tedavisinde bıkkınlık gösterilmemeli; uygulanan aygıt korunmalıdır.

Beğen
Beğen Aşık Oldum Haha Vay Canına Üzgünüm Kızgınım

CEVAP VER