Obezitenin Neden Olduğu 5 İlginç Rahatsızlık

 

Obezite modern dünyada insanlığı tehdit eden en önemli sağlık sorunlarından biri. Hareketsiz yaşam ve insan doğasından gittikçe uzaklaşan yemek yeme alışkanlıklarımız sebebiyle yeni doğan bebeklerde bile karşımıza çıkan bu hastalığın vücudumuza verdiği zararlar ise çok büyük. Son araştırmalar gösteriyor ki obezite; Crohn, multipl skleroz gibi kronik rahatsızlıklara da neden oluyor. Diğer ilginç etkileri ise şöyle.

Kanser

Yağ, kanser hücrelerinin büyümesini tetikleyebilecek bir adipokin olan leptinin üretilmesini sağlıyor. Bu nedenle obezite; meme, kolon, endometrium, özofagus, safra kesesi, böbrek, pankreas ve trioid gibi ölümcül kanser türlerini beraberinde getiriyor. Ulusal Kanser Enstitüsü’nün verilerine göre, obezite eğilimi bu şekilde artmaya devam ederse 2030 yılına kadar yarım milyon yeni kanser vakasıyla daha karşılaşacağız.

Çocuğunuzun kalp hastası olma riski

Obezitenin kalp hastalıkları riskini arttırdığını biliyoruz. Ancak olay sadece sizin sağlığınızla sınırlı kalmıyor. Amerikan Kalp Cemiyeti’nin 2014 yılında açıkladığı bir araştırmaya göre kilolu veya obez annelerin çocuklarında kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklanan ölüm riski yüzde 90 oranında daha fazla.

Karaciğer yağlanması

Alkolden sonra karaciğer yağlanmasına neden olan en büyük suçlu obezitedir. Karaciğer yağlanması özellikle Amerika gibi gelişmiş ve sağlıksız beslenmeyle uğraşan ülkelerin en büyük problemlerinden biri. CDC’ye göre 29 milyon Amerikalı bu hastalığı taşıyor. Üstelik obezite de insülin direncine neden olduğundan karaciğer yağlanmasına davetiye çıkarıyor.

Uyku apnesi

Obezite dolaylı yoldan uyku apnesi gibi hastalıklara da neden oluyor. Genişlemiş bademcikler ve dil, boyun yağlarındaki artış, üst solunum yollarını tıkadığından obeziteyle uğraşan insanların uyku kalitesi de ciddi anlamda düşüyor.

Daha da hasta günler

Obezite tek başına bir hastalık olmakla birlikte vücudunuzdaki birçok organınızın da yavaş yavaş çökmesine neden oluyor. Bu sebeple daha fazla hastalığa yakalanıldığından bunun etkisi ekonomiden sosyal yaşama bir çok duruma yansıyor. Yapılan araştırmalar işçilerin obeziteye bağlı hastalıklar nedeniyle verimliliğinin düştüğünü ortaya koyuyor. Yakın zamanda obezitenin Amerikalı işletmelere 8,65 milyon dolarlık bir maliyet getireceği ön görülüyor.

 

 

Beğen
Beğen Aşık Oldum Haha Vay Canına Üzgünüm Kızgınım

CEVAP VER