Sperm Sayısının Azalması İnsanlığın Sonunu Getirebilir

 

Gelişmiş ülkelerde yaşayan erkeklerin spermlerinde son 40 yıl içerisinde yüzde 60 oranında azalma olduğunu ortaya konuldu. Sperm düşüklüğüne hormonlara zarar veren ilaçlar, diyet, stres, sigara ve aşırı kiloların neden olduğu ileri sürüldü. İklim değişikliğinin de sperm düşüklüğüne neden olduğu ifade edildi.

Bilimsel makalelerin yayınlandığı İnsan Üreme Gelişmeleri’nde (Human Reproduction Update) yer alan yeni bir makale gelişmiş ülkelerde yaşayan erkeklerin sperm sayılarına ilişkin çarpıcı bir değişimi ortaya koydu. 1973 ve 2011 yılları arasında yapılan 185 çalışamanın analizine dayanan çalışmada gelişmiş ülkelerde yaşayan erkeklerin sperm sayılarının 40 yılda yaklaşık yüzde 60 azaldığı bulgusuna erişildi.

Yaklaşık 43 bin erkeğin katılımıyla yapılan bu araştırmalar Kuzey Amerika, Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi gelişmiş ülkelerde gerçekleştirildi.

Değişen yaşam şartları

Araştırmada sperm sayısındaki azalmanın kesin bir sebebi olmadığı ifade edildi. Ancak beslenme alışkanlıkları, stres, hormonlara zarar veren ilaçlar, sigara ve aşırı kilolar gibi vücudun hormonel dengesini etkileyen değişmelerin sonucu olarak sperm sayısının azaldığı belirtiliyor. Özellikle mobilyalarda ve bakım ürünlerinde mikro plastiklerin ve yanmayı engelleyici maddelerinin kullanımının yaygınlaşmasının vücudun hormonel dengesini olumsuz yönde etkilediğinin altı çizildi.

Yaşam kalitesini de etkiliyor

Araştırmacılar sperm sayısındaki azalmanın sadece üremeyi etkilemeyeceğini ifade ediyor. Hormonel dengenin bozulmasıyla erkeklerde testis kanseri başta olmak üzere kanser türlerinin arttığı ve yaşam süresinin kısaldığı belirtiliyor. Sperm kalitesinin de azalmasıyla gelişmiş ülkelerde kısırlık oranının artacağı ifade edildi.

Beğen
Beğen Aşık Oldum Haha Vay Canına Üzgünüm Kızgınım

CEVAP VER