Okula Yürüyerek Ya Da Bisikletle Giden Çocuklar Obez Olmuyor

İngiltere’de farklı etnik ve sosyoekonomik gruplardan toplamda 2 binden fazla çocukla yapılan çalışmada, okula giderken yürüyen, bisiklete ya da scooter’a binen çocukların obez olma riskinin okula servisle, ebeveynlerinin arabasıyla ya da toplu taşımayla giden çocuklara göre daha az olduğu belirlendi. Ayrıca okul dışında düzenli spor etkinliği yapan çocukların da obezite riskinin azaldığı görüldü.

Araştırmacılar ölçümler için çocukların yağ ve kas oranını inceledi. Önceki çalışmalarda obeziteyi ölçmek için vücut kitle endeksine (boy-kilo oranı) bakılıyordu. Araştırmacılar bu şekilde ölçüm yapıldığında fazla spor yapan çocukların kas yapısı sebebiyle yaşına ve boyuna göre daha kilolu gibi göründüğünü söylüyor. Yani vücut kitle endeksi ölçümü, fazla kası olumsuz olarak algılayabiliyor. Bu yüzden yeni çalışmada çocukların kas ve yağ ağırlığı ayrı ayrı hesaplandı.

Haftada bir kez spor yapanlarla haftanın her günü spor yapanlar arasında yağ miktarında fazla değişiklik görülmezken çok spor yapanların kas miktarının daha fazla olduğu görüldü. Bu da daha kaslı çocukların aynı zamanda daha kilolu olabileceği anlamına geliyor ancak fazla kilo yağdan değil kastan kaynaklandığı için bu olumsuz bir gelişme değil.

Beğen
Beğen Aşık Oldum Haha Vay Canına Üzgünüm Kızgınım

CEVAP VER