Dikkat Şaman Var

Herbalist Ayşegül Savaş
Çiçeklerden Gelen Şifa

Yaz boyunca bahçeme gelen ziyaretçiler içinde; toprak kavramına değer verenler, şifacılar, ben de ekmek istiyorum diyenler, yoga gurupları, çiçek kaç para diyenler ve meraklı gözlerle Lavanta aşkı ile gelenler oldu. Buradan herkese ziyaretleri ve kattıkları değerler için teşekkür ediyorum.

Benim için en ilginç olan ziyaretçilerin içinde “Şamanım”diyerek gelen arkadaşlar oldu. Hepimiz biliyoruz ki bir aydınlanma çağının eşiğinde yine aydınlanabilmenin mentorlarını kullanıyoruz ve artık bu mentorlarla ben şifacığım,ben şucuyum,bucuyum diyenler sayısı da bir hayli artmış vaziyette. Kış sessizliğinde tam 9 yıldır Kaş dağlarında eskiden seyret (İzne) adı ile bilinen bu köyde yaşarken(şimdi mahalle olduk) sadece Yaz mevsiminin bahçe ziyaretçilerim ile dolması benim içsel dengemi bir parça oynatıyor. Alışmadığınız,doğru düzgün insan sesi bile duymadığınız dağlarda yaşarken,bir an da sosyal hayatın,meraklı bir ilgi ile içinize girmeye çalışması ürkütücü olabiliyor. Çağın gerisinde kalmışım gibi bana şaşkın gözlerle bakanlar,Lavanta kızlarımla ve Toprak Anayla kurduğum dengeye ise hayranlar. Zira unutulmuş bir gerçek ile yüz yüze kalplerimiz,ruhlarımız; sevgisizlik…

Sevgisizliğin içinde,sevgiyi arayan ve bunu bulamamanın hayal kırıklığı ile bir takım şifa kanallarına sığınanlarla dolup taşıyor etrafımız. Yoga, theta, reiki, acsess kozmik healıng, ses terapisi vb. Gelen her 50 ziyaretçimden 40 kişisi bir şifa kanalı ile ilgileniyor,kendi yolculuğuna bir kılavuz arıyordu.

Bahçeye girer girmez yüzünde güller açan,burnunda Lavanta kokan herkes önce bir rehavete kapılıyor, huzurla oturuyorlar bahçemin atölye kanepelerine. Sonra derin bir soru yağmuru başlıyor, ardı arkası gelmeyen aynı formda sorulan soruları bıkmadan usanmadan anlatmaya cevaplandırmaya çalışıyorum. Fakat ben Şamanım diyip gelen arkadaşlarım lavobada bir akrep gördüklerinde topukluyup kaçıyorlar bahçemden. Niyetim eleştiri getirmekten ziyade farkındalık açabilmektir daha fazla okumalı, hazmetli ve deneyimlemeliyiz, yıllar alan süreçle çalışan dostlarım var onlar da şifa kanalında aydınlanmaya ve farkındalık yaratmaya çalışıyorlar.

Ama sade alçak gönüllü, öfkesiz, kimliksiz, ünvansız kalmaya çalışıyorlar. Kimi çoktan doğanın kalbine yerleşip bunu bir yaşam tarzı haline getirmeyi başardı bile. Korkmayla yüzleşerek özüne inerek, ruhunu dinleyerek, disiplinle istikrarla yollarına ışıkla devam eden arkadaşlarım, hocalarım.

Hayatında bir kez bile ateş yakmamış, akrep gördü mü kaçan, kara sinekten rahatsız olan, köpekten korkan, doğanın sesini dinlemeyi bilmeyen, egzoz dumanı ve korna sesleri içinden gelen Şamanlara atfediyorum bu yazımı belki bir parça bütünün hayrına katkım olur naçizane. Mış gibi yapmaya çalışmadan,gece ıssızlığından korkmadan, yalnızlığımızla ve korkularımızla yüzleşmeden kanımca şifacı olamayız. Hele Şaman arketipini bilmeden bu yola çıkmak sanırım oldukça tehlikeli olabilir.

Bundan 5 yıl önce İranlı hocamdan Bioenerji eğitimi alırken bana söylediği bir sözü aklımdan hiç çıkartmadım ;

“Enerji ile çalışırken oldukça benlik kavramının sağlam olması gerekir. İçinde korkuları, endişe, paranoya, kıskançlık ve sevgisizliğinde derin boşlukları olan birinin onu doldurmadan bir başkasına yardım edebilmesi akıla zarardır. Hele ki enerji aktarımı gibi konularda çalışıyorsan çok daha dikkatli olmalısın. Kime neyi vermen gerektiğini ve bunu yaparken çapaksız bir enerji kanalının açık olduğundan önce emin olmalısın. İçinde gelecek kaygısı varken bir başkasının enerji kanalına giremezsin ancak MIŞ gibi yaparsın.

Bunu asla yapma, ethik olandan sapma önce kendini iyileştir ve ancak daha sağlıklı olduğunu hissediyorsan insanlar zaten sana gelir. Ve hep gelir, hep gelir. Sen böylece kozmik kimliğinin temel kanalı ile arketipinle çalışmaya başladığında ancak senden yardım isteyenlerle tanışırsın, onlar illa sana gelir, seni bulur sen her nerede olursan ol. İçinde ki ışığı yakala, bul onu parıldat, bunun için şanslısın ki Toprak Ana ile çalışmayı ki o en yüksek evrensel enerjidir şanslısın ki Lavanta adında ki bu yüksek titreşimli çiçeği seçtin yaşamına bak bakalım seninle Lavanta ile senin aranda ki gerçek nedir? Yolun açık ve pürüsüz olsun çocuğum…”

O halde kıymetli hocamdan gelen, Eğitim notlarımdan naçizane paylaşmak isterim.

Şamanizm nedir?

“Şamanizm, insanlık tarafından bilinen en yaygın ve eski metodolojik zihin-beden şifa sistemini temsil eder” (Michael Harner, Şamanın Yolu.)

Şamanizm bir biçimde, tarihi boyunca her kültürde bulunur. Şamanizm bugün hala pek çok kültürde varlığını sürdürüyor ve gittikçe daha fazla insan doğa, Toprak Ana ve kendileri ile daha derin bir anlayış ve denge kazanmak için eski yöntemlere geri dönüyor. Bu anlayışla kendimizi, başkalarını ve Dünyayı iyileştirebileceğimizi biliyoruz.

Şaman, vizyon sahibi, şifacı, öğretmen, danışman ve ruh doktorudur. Günlük gerçekliğin “dünyaları arasında yürümeyi” ve rehberlik ya da şifa için ruh alemlerini seçen bir kişidir. Şaman, manevi alem için tercüman olarak hareket eder. Şamanı, “yolculuğu” boyunca ve manevi rehberlerle çalışarak, şaman, yaşam gücünü veya “ruh parçalarını” parçalarına almak, başkaları için rehberlik etmek ve istenmeyen kapanımları ve / veya eklerini çıkarmak veya çıkarmak için başkalarının gerçekliğine girebilir. o kişi. Şaman “ruh parçalarını” aldığında, bu iyileştirme yöntemi, Ruh Kurtarma ya da Ruh Alma ”olarak bilinir.

Şamanizm bir yaşam yoludur. Dogmanın, dinin veya öngörülen inançların ötesine uzanır ve “Her şey” hakkında geniş bir resim sunar.Şaman, Yaşam Çemberindeki her şeyin canlı olduğunu ve ruhu olduğunu bilir. Şamanik bir yolda yürümek, şeref ve her şeye saygı göstermek ve bize söylemeleri gerekenleri öğrenmenin bir yoludur. “Her şey” ile iletişim. Lakota Sioux’un sözleriyle, “Mitakuye Oyasin” Tüm İlişkilerim. İki ayaklı, dört ayaklı, kanatlı, kanatlı, böcekler, ağaçlar, bitkiler ve kayalar – Bu, tüm yaşam biçimleriyle bir birlik ve uyum duadır. Yaratılışın tüm yönleriyle bağlantılı olduğumuzu ve Yaşam Çemberi’nde ortak bir akrabalık paylaştığımızı hatırlatmaktır.

Şaman, rehberinin de yardımıyla, değişmiş duruma geçer ve bu kayıp ruh parçalarını ve onu çevreleyen bilgileri geri getirebilir. Bu bilgi, kişinin kendisi hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlar ve kendi kendine güçlenme yolunda devam etmeleri için ek araçlar sağlar.

Şaman için fiziksel bedenin tüm rahatsızlıkları enerji bedenlerinde başlar. Enerji bedenindeki bloklar, çakraların ve enerjinin vücuttaki hareketini etkileyebilir. Ayrıca bir sistem veya organ üzerinde stres yaratabilirler. Zamanla bu stres sistemin çalışmamasına neden olur. Ekstraksiyon bu ‘şeyleri’ veya enerji bloklarını aura ve / veya çakralardan veya enerji bedeninden çıkarmak anlamına gelir. Bu “şeyler” ya da enerji blokları her türlü formda görünebilir – hançer, ok ucu, yılan ya da başka bir hayvan ya da basitçe renk değişikliği gibi bir nesne. Bu blokların çıkarılması, enerji sisteminin daha düzgün çalışmasını sağlar ve canlılık ve yaşam gücünü arttırır.

Şifa ile dost olmamız, onu kullanırken egomuzda ki alma-verme dengemizi kurabilmemiz ve MIŞ gibi yapmamız dileğimle, dağlardan sevgiler…

Beğen
Beğen Aşık Oldum Haha Vay Canına Üzgünüm Kızgınım
1

CEVAP VER