Türkiye “Doğru Ellerden Egzersiz” İle Hareketleniyor

 

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan Kronik Hastalıklar Risk Faktörleri Araştırması’na göre, Türkiye genelinde kadınların yüzde 87’si, erkeklerin yüzde 77’si yeterli ölçüde fiziksel aktivite yapmıyor.

Hareketsiz yaşam tarzının ülkemiz için ciddi boyutlara ulaşması üzerine harekete geçen Türkiye Fizyoterapistler Derneği, çeşitli yerleri dolaşarak Türkiyeyi hareketlendiriyor.

“Doğru ellerden egzersiz”

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Genel Başkan Yardımcısı İlknur Erden’in verdiği bilgiye göre, İstanbul, Ankara, Yenimahalle, İzmir, Karşıyaka, Ordu, Manisa, Yunusemre, Hatay, Kırıkhan belediyeleriyle anlaşma imzalandı. Anlaşma kapsamında “doğru ellerden egzersiz” etkinlikleri planlandı.

Çalışma kapsamında evde yapılabilecek bel boyun sağlığını desekleyen, vücut düzgünlüğünü sağlayan basit ve etkili egzersizler, uzman fizyoterapistler tarafında uygulamalı olarak öğretilecek.

Çocuklar, yetişkinler ve yaşlılar ne kadar aktivite yapmalı?

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Genel Başkan Yardımcısı İlknur Erden, çocukların, yetişkinlerin ve yaşlıların yapması gereken fiziksel aktiviteler hakkında bilgi verdi.

5 – 17 Yaş Arası Çocuklar İçin Önerilen Fiziksel Aktivite Seviyeleri

5-17 yaşları arasındaki çocuklar ve gençler, günlük olarak en az 60 dakika orta-şiddetli yoğunlukta fiziksel aktivite yapmalıdır. Günlük fiziksel aktivitelerin çoğu aerobik hareketler olmalıdır. Haftada en az 3 kez kas ve kemik yapısını da güçlendiren yoğunluk aktivitelerde yapılmalıdır.

18-64 Yaş Arası Yetişkinler İçin Önerilen Fiziksel Aktivite Seviyeleri

18-64 yaşları arasındaki yetişkinler haftada en az 150 dakika orta şiddette aerobik fiziksel aktivite yapmalı veya haftada en az 75 dakika şiddetli yoğunluklu aerobik fiziksel aktivite yapmalı veya orta ve şiddetli yoğunluk aktivitesinin eşdeğer bir kombinasyonunu yapmalıdır.

Aerobik aktivite en az 10 dakika süreyle yapılmalıdır

Ek sağlık yararları için, yetişkinler orta yoğunluklu aerobik fiziksel aktivitelerini haftada 300 dakikaya çıkarmalı veya haftada 150 dakika şiddetli yoğunlukta aerobik fiziksel aktivite ya da orta ve şiddetli yoğunluk aktivitesinin eşdeğer bir kombinasyonunu yapmalıdır.
Kas kuvvetlendirici faaliyetler, haftada 2 veya daha fazla gün içinde belli başlı kas grupları ile yapılmalıdır.

65 Yaş Üstü Yaşlılar İçin Önerilen Fiziksel Aktivite Seviyeleri

Yaşlı yetişkinler, haftada en az 150 dakika orta şiddette aerobik fiziksel aktivite yapmalı ya da haftada en az 75 dakika yoğunluklu aerobik fiziksel aktivite yapmalı veya orta ve şiddetli yoğunluk aktivitesinin eşdeğer bir kombinasyonu yapmalıdır.

Beğen
Beğen Aşık Oldum Haha Vay Canına Üzgünüm Kızgınım

CEVAP VER