Tırnak Mantar Tedavisinde Yeni Yöntem

 

Tırnak mantar hastalığının ağrı gelişimi, başka enfeksiyonlara yol açması ve bulaşıcı olması nedeni ile ciddi bir sağlık sorunu olduğunu belirten Yara Bakım Hemşiresi
Deniz Yahcı, tırnak mantarı tedavisinde yeni tedavi yöntemlerini anlattı.

Tırnak mantarı sadece estetik bir kaygı değildir!

Yara Bakım Hemşiresi Deniz Yahcı

Tırnak mantarının yalnızca bir kozmetik sorun ya da estetik kaygılardan ibaret olmadığını belirten Deniz Yahcı tırnak mantarı tedavisi hakkında konuştu; “Tırnak mantarı travma sonucunda tırnağa geçer. Tırnağa geçen dermatofit organizması tırnak yatağını ve plağını tutan bir enfeksiyondur. Mantar, sporlar halinde üremektedir ve korunmaya alınması gerekmektedir.

Tırnak mantarının oluşma sebepleri çeşitlilik gösterirken en büyük nedeni ise bu konuda tırnak mantarının oluştuğu bölgenin havasız kalması ve temiz bakım yapılmaması şeklinde sıralama yapmak mümkündür. Havasız kalan bir bölgede tırnak mantarının oluşma ihtimali oldukça fazladır. Tırnak mantarları, belirli bir tedavi yöntemi ile yaklaşık 6 ay gibi bir süreçte iyileştirilebilir.

Tırnak mantarı ne gibi rahatsızlıklara yol açar?

Tırnakta bir mantar enfeksiyonu varsa bu görülebilir, kokusu veya ağrısı hissedilebilir. Hastalığın, tırnaklarda sarı, yeşil veya kahverengi renklenme, tırnaklarda pul pul kalkma, tırnak altında kir birikmesi, ayaklarda kötü koku ve ayak tırnaklarında otaya çıkardığı acı bu rahatsızlığın belirtileridir. bunların yanısıra, farklı belirtiler ile ortaya çıkabilir. Kişiden kişiye belirtiler farklılık gösterse de herkeste aynı anda çıkabilecek belirtiler de vardır bu belirtiler sırasıyla şöyledir.

1– Tırnaklarda kırılganlık

2– Tırnaklarda kalınlaşma

3– Renk ve şekil bozuklukları

4– Tırnakların parlaklığını kaybetmesi sonucu matlık oluşması

5– Enfeksiyon nedeni ile hasara uğramış tırnakların tamamen çıkması

Ayak sağlığı ve mutluluğu için tırnak mantarına savaş açılması ve tedavi yöntemlerine başvurulması gerektiğini belirten Deniz Yahcı, tırnak mantarlarının en etkili tedavi yöntemlerinin başında lazer tedavisi geldiğini belirtti.

Tırnak mantarında lazer tedavileri

“Lazer tedavileri; her yaş döneminde düşük risk ve geniş güvenli kullanım özelliği, yüksek hasta uyumu ve klinik iyileşmesi ile tırnak mantarlarında ilk tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır. Ayak tırnağına uygulanan lazer ışığı, tırnak yatağına, tırnak ve etrafındaki yumuşak dokuya zarar vermeden uygulanır. Mutlaka 5 parmağın tırnaklarına da uygulanmalıdır çünkü diğer parmaklardaki tırnaklarda da gizli mantar olabilir. Lazer tedavisi sırasında hafif ısınma hissi duyulur. Herhangi bir şekilde ağrı kesici veya anesteziye gerek yoktur. Uygulama sonrasında hemen günlük aktivitelerinize geri dönebilirsiniz” açıklamalarında bulundu.

Tedavide bazı hastalar için tek seansın yeterli olduğunu kaydeden Deniz Yahcı, “Bazı hastalar (çok ileri safhalar) içinse daha fazla seansa (6-8 seans veya fazlası) gerek vardır. Lazer işlemi sonrası hemen pedikür yaptırabilir ya da oje sürebilirsiniz. Burada önemli olan lazer işlemi öncesi dönemdir. Lazer işlemi uygulanmadan 1 gün önce tırnaklardaki tüm ojeleri temizleyip, ayak temizliğinizi yapmalısınız. Mantar hastalığı çevresel faktörlere bağlı bir rahatsızlık olduğu için tekrarlaması mümkün olabilir. Bu nedenle mutlaka hastalıktan korunmak için uzmandan bilgi alınmalıdır” şeklinde konuştu.

Beğen
Beğen Aşık Oldum Haha Vay Canına Üzgünüm Kızgınım

CEVAP VER