Sigara İzmaritlerinden Yol Yapacaklar

Avustralyalı biliminsanları sigara izmaritlerinin yarattığı kirliliği ortadan kaldırmak için yeniden değerlendirip yol yapmayı öneriyor.

Avustralya’da bulunan Royal Melbourne Teknoloji Enstitüsü, sigara izmaritlerini yeniden değerlendirmenin en etkili yolunun kaldırım ve asfalt yol yapmak olduğunu öne süren bir çalışma yayınladı. Her ne kadar sigara izmaritleri ile yapılan yollar pek sağlıklı gözükmese de, araştırmaya göre bu yöntemin yararları oldukça fazla.

Yesilist’ten Görkem Gömeç’in derediği habere göre, atık konusunda en büyük problemlerden biri olan sigara izmaritleri, içindeki kimyasallar ve doğada çözünmeyen maddeler yüzünden çok büyük problemler yaratıyor. Sigara izmaritleri özellikle denizlerde bulunan atıkların büyük bir parçasını oluşturuyor.

Sigara izmaritleri ile yol yapmanın ise bu etkileri ortadan kaldıracağı düşünülüyor. Sigara izmaritleri için belirli ve kesin bir atık noktası oluşturmanın bu atık sorununu ortadan kaldırmak için büyük bir yardım sağlayacağı düşünülüyor.

İkinci olarak, araştırmacılar sigara izmaritleri ile yapılan yol ve kaldırımların ısı iletkenliğini azalttığını öne sürüyor. Sigara izmaritleri güneşten gelen ısıyı daha az tutarak, şehirdeki ısıl ada etkisini azaltabiliyor. Isıl ada etkisi betonlaşma yüzünden şehirlerin kırsal alanlardan daha fazla ısınmasına yol açıyor.

Kimyasalları kontrol altına almak

Bununla beraber sigara izmaritleri direkt olarak asfalt karışımının içine eklenmeyecek. Bunun yerine sigara izmaritlerinin altyapı projelerine bir küme halinde eklenecek.

Beğen
Beğen Aşık Oldum Haha Vay Canına Üzgünüm Kızgınım

CEVAP VER