Küresel Bağışıklık Krizinde Doğru Beslenme

Bağışıklık sistemi sağlığımız üzerinde en önemli etkiye sahip unsurdur, vücudumuzun savunma sistemidir ve ana işlevi vücudumuzu dışarıdan gelebilecek zararlılardan korumaktır.

Peki, özellikle içinde bulunduğumuz bu pandemi sürecinde önemini daha iyi anladığımız bağışıklık sistemimizi beslenme yoluyla güçlendirebilir miyiz?

Prof. Dr. Murat Baş yeni kitabı Bağışıklığı Beslemek’te önce bağışıklığın temel noktalarını anlatıp, bağışıklığı beslemek noktasında bilimsel kayıtlara dayalı bilgileri de aktarıyor. Bağışıklığımızı dengelemek ve sürekliliğini sağlamak için gerekli planları veriyor, uygulama yapmak isteyenler için tarifleri de sunuyor.

Prof. Dr. Murat Baş’ın yazdığı Bağışıklığı Beslemek Destek Yayınları’ndan çıktı.

Arka Kapak Yazısı:

Küresel Bağışıklık Krizinde Doğru Beslenme
Bağışıklığı Beslemek

Küresel bir bağışıklık krizi yaşıyoruz ve ben de bu krizden etkilenen biriyim. COVID-19 enfeksiyonuna yakalandığımda doktorum hastaneye yattığım birkaç gün sonrasında bana şöyle dedi: “İyi ki sağlıklı beslenmiş ve iyi ki düzenli egzersiz yapmışsınız. Aksi takdirde çok daha zor bir yolculuk olabilirdi.”

Bu kitabı yazmamdaki etken doktorumun bu cümleleri oldu. Sağlıklı beslenme, tedbirleri almazsanız COVID-19 ya da diğer hiçbir enfeksiyondan sizi korumaz. Ancak, sağlıklı beslenmenin desteklediği sağlıklı bir bağışıklık sistemi ile bu hastalıkları daha kolay ve daha az yan etkiyle atlatabilirsiniz.

Pandemi bir gün bitse de, bağışıklığınıza olan ihtiyacınız bir ömür devam edecek…
Prof. Dr. Murat Baş

Yazar Hakkında:

1970 yılında Yalova’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Yalova’da tamamladı ve ardından Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’ne girdi ve 1994 yılında mezun oldu. Kepini attığı günün ertesi sabahı özel bir hastanede “Diyet Hizmetleri Müdürü” olarak göreve başladı. İkinci sınıfta kafasına koyduğu akademisyenlik hayalini gerçekleştirmek üzere, aynı yıl Hacettepe Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. Yüksek lisans ve doktora eğitimini aynı Üniversite’de tamamladı. 1996 yılında British Council bursu ile Oxford Brookes University, Nutrition and Food Science Bölümü’nde eğitime gitti. 1999 yılında Başkent Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nün ilk çalışanı olarak göreve başladı. 2006 yılında Doçent ve 2011 yılında Profesör ünvanlarını aldı. 2010-2013 yılları arasında Başkent Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı olarak görev aldı. 2013 yılında aldığı davetle Acıbadem Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü kurucusu ve Bölüm Başkanı olarak göreve başladı, 2018 yılında Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı olarak atandı ve halen aynı görevi yürütmektedir. Ulusal ve Uluslararası dergilerde yayınlanmış birçok makalesi, kitap editörlükleri ve kitap bölümleri ile bildirileri bulunmaktadır. Prof. Dr. Murat Baş “Bunlar, benim işimin bir parçası ve kendi seçtiğim akademik yolculuğun zaten olması gereken ürünleri olarak görüyorum” diyor.

Prof. Dr. Murat Baş “Bilimin fanusu içinde yaşamak bana göre değil. Fanusun içinde makalemi ve kitaplarımı yazabilirim, ancak onları yaşamın içine adapte edemem. Bu nedenle orada nefes almam mümkün olmadığından, fanusun dışındaki yaşama nefes olmak için buradayım” diyor.

Televizyon ile tanışması 1999 yılında, Hocasının toplantısı nedeniyle yerine katıldığı “Yaz Mutfağı” adlı programın bitiminde, program yapımcısının söylediği ve o zamanlar hiç anlamadığı “sizde ekran ışığı var bundan sonra programa her hafta siz gelin” cümlesi ile başlıyor.
2010-2013 yılları arasında Kanal B televizyonunda “Sağlıklı & Formda Sohbetler” programının yapımcı ve sunuculuğunu yürüttü. Birçok özel kanalda konuk olarak ekranlarda yer aldı.

Prof. Dr. Murat Baş, yaşamın içindeki bireylere ulaşamazsam, yaptığım işin hiçbir önemi yok diyor ve sosyal projelerin hayatında önemli bir yeri olduğunu söylüyor ve hayatında en yer eden üç projenin “GAP Bölgesi Beslenme ve Hijyen Eğitimi”, “Kalbini Dinlesen” ve “İyi Beslen, Mutlu Yaşa” projeleri olduğunu ifade ediyor.

Prof. Dr. Murat Baş evli ve iki çocuk babasıdır.

Beğen
Beğen Aşık Oldum Haha Vay Canına Üzgünüm Kızgınım

CEVAP VER