İzmir’de hekimlerden fakslı bordro eylemi

İzmir Tabip Odası, bordrolarını ve taleplerini Meclis’e faksla gönderdi. İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Çamlı, yoksulluk ve hatta açlık sınırına mahkûm edilen hekimlerin ve sağlık emekçilerinin susmayacağını ve mücadeleden vazgeçmeyeceğini söyledi.

Ülkede giderek derinleşen ekonomik kriz ve artan enflasyon her geçen maaşları eritmeye devam ediyor. İzmir Tabip Odası, hekimlerin maaş bordrolarını ve insanca yaşayabileceği bir gelir taleplerini Meclis’e faks olarak gönderdi. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan açıklamada İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Lütfi Çamlı, kararlı mücadelelerinin umutlarını büyüttüğünü söyledi.

Op. Dr. Çamlı, “Yıllardır uygulanan sağlık politikaları hem toplumu hem hekimleri hem de sağlık emekçilerini tükenme noktasına getirdi. Çalışma koşullarımız her geçen sene daha da ağırlaşırken, gelirlerimiz eridi. Sağlıkta şiddet ve hukuksuzluklar hayatımızın her anına girdi. Pandemi döneminde de artan iş yükü ve hastalık riski; sağlık emekçilerinin tükenmesine ve ölmesine neden olurken, buna sebep olanlar ‘hakkınız ödenmez diyerek’ süreci sahte alkışlarıyla geçiştirmeye çalıştılar. Ancak ne bu sahteliklere ne de kölelik düzenindeki çalışma şartlarımıza tahammülümüz kaldı” dedi.

Türk Tabipleri Birliği olarak “Karanlığa karşı önlüğümüzün beyazına sahip çıkıyoruz” diyerek başlattıkları mücadelenin gün geçtikçe büyüdüğünü söyleyen Op. Dr. Çamlı, “Medya önünde hekimlere büyük müjde olarak duyurulan sözde hekim maaşlarında iyileştirme düzenlemesi, iktidar tarafından mecliste geri çekilmiştir. Emeğimiz sizin oyuncağınız değildir. Kendi getirdikleri tasarıyla yapacakları sınırlı iyileştirmeye bile tahammül edemeyip geri çeken anlayışla mücadelemiz artarak devam edecektir. Yıllardır uyguladıkları bilinçli politikalarla yoksulluk ve hatta açlık sınırına mahkûm ettikleri hekimler ve sağlık emekçileri susmayacak ve mücadeleden vazgeçmeyecektir” diye konuştu.

Op. Dr. Çamlı, “Kamuoyunda yarattıkları algının tersine, bizleri hangi şartlara mahkûm ettiklerini görmeleri için TBMM’nin tatilden döndüğü bugün; bordrolarımızı TBMM Başkanı’na, TBMM Başkanvekillerine ve siyasi parti merkezlerine gönderiyoruz” dedi ve şunları ekledi: “Buradan tüm siyasilere sesleniyoruz: Hekimler kölelik şartlarını kabul etmiyor, etmeyecek. Hak ettiklerimizi alana kadar mücadelemiz ve eylemlerimiz artarak devam edecek. Meclisin açılmasıyla birlikte taleplerimizin acilen görüşülmesini, insanca yaşayacak, emekliliğe yansıyacak bir ücret düzenlemesini ve güvenli çalışma şartlarının sağlanmasını istiyoruz.” (Birgün Gazetesi)

Beğen
Beğen Aşık Oldum Haha Vay Canına Üzgünüm Kızgınım

CEVAP VER