Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’in resimlerinin Avro’ya basılması önerildi

Tedavüle girişinin 20’nci yılında yeniden tasarlanacak olan Avro banknotlarından birinde, koroanvirüse karşı aşı geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin fotoğrafının yer alması istendi.

Tedavüle sürülüşünün 20’nci yılında yeniden tasarlanacak olan Avrupa Birliği’nin (AB) ortak para birimi Avro banknotlarına, BioNTech kurucu ortakları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin resimlerinin basılması önerildi.

Öneriyi dile getiren Avrupa Parlamentosu’nun Alman üyesi Hür Demokrat Partili (FDP) Moritz Körner, basına verdiği demeçte, yeni banknotlarda, koronavirüse karşı aşı geliştiren Şahin ve Türeci gibi önemli Avrupalı kişiliklerin fotoğraflarına yer verilmesi gerektiğini söyledi.

Körner, BioNTech’in koronavirüs aşısı geliştirmede gösterdiği başarı ile milyonlarca Avrupalının hayatını kurtardığını hatırlatarak, “Onların yaşam yolu, entegrasyon, yükseliş, girişimcilik, bilimsel mükemmellik ve açık bir göç toplumunun potansiyeli hakkında etkileyici bir hikayedir” diye konuştu.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu yeni banknotların üretimi ve piyasaya sunulması ile ilgili kararı 2024 yılında alacak.

Beğen
Beğen Aşık Oldum Haha Vay Canına Üzgünüm Kızgınım

CEVAP VER