Felç Olan Kadın Robotik Rehabilitasyon Sayesinde Tekrar Yürümeye Başladı

Denizli’de, evinin mutfağında düştükten sonra çeşitli hastanelere başvuran Zülal Kahya’ya önce felç ardından kanser teşhisi konuldu. Kahya bir tıp merkezinde uygulanan tedaviler sayesinde yürümeye başladı.
Denizli’de ev hanımı olan 52 yaşındaki Zülal Kahya, 2016 yılında evinin mutfağında dengesini kaybederek düştü.

Yaralanan Kahya, Denizli Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı. Düşmesine bağlı olarak omurilik zedelenmesi yaşayan Kahya’nın vücudunun büyük bir bölümünde felç oluştu. İzmir’de yapılan kontrolde ise Kahya’ya bir de kanser teşhisi konuldu.

2017 yılının Ocak ayında Denizli’deki bir tıp merkezine başvuran kadına yaklaşık bir sene robotik rehabilitasyon, çamur, havuz rehabilitasyon gibi çeşitli tedaviler uygulandı. Tedaviler sonucunda Kahya, cihazların yardımıyla yürümeye başladı.

Daha önce felç olan elleri ile imza atabilen, yürümesinde ve kollarının çalışmasında önemli bir farklılığın meydana geldiğini belirten Kahya, “Hastalığım, mutfağın içinde dengemi kaybedip düşmemden sonra başladı. Bastonlarla geziyordum. Felç oldum, sol tarafım kilitlendi. Tedaviden önce kalkamıyordum, 4-5 kişi zar zor beni kaldırıyordu, sanki parmaklarım dökülüyordu. Şimdi tek başıma kalkabiliyorum, oturabiliyorum, ellerim tutuyor. Ellerimle imza atabiliyorum” diye konuştu.

Beğen
Beğen Aşık Oldum Haha Vay Canına Üzgünüm Kızgınım

CEVAP VER