İnsansı Robot Türkiye’nin Sağlık Turizminde Kullanılmaya Başlandı

Çıktığı günden beri dünyada büyük ilgi uyandıran insansı robot Pepper, artık sağlık alanında Türkiye’de de kullanılıyor.

Sağlık alanında hastalara yardımcı olmak için üretilen insansı robot “Pepper” sıradan bir robot değil. İnsansı robotlarda ortaya konan en büyük iyileştirme, daha önceki robotlarda bulunmayan insanlarla etkileşime girme ve oluşturacağı tepkileri insanlardan gördüğü davranışlara göre kendi kendine seçme ve sergileme özellikleri çok güçlü.

Pepper; kameraları, dokunma sensörleri, hoparlörleri ve ivmelenme sensörleri ile verileri topluyor ve sevinme, yüksek sesle konuşma, karanlık ortamda gerilme ve iç geçirme gibi duygusal tepkiler veriyor. Bu tür duyguları yansıtırken ise omzundaki ışıklı işaretçileri ya da önündeki tableti kullanıyor. Pepper; yavaş yavaş kişilik karşısındakinin kişisel, tercihlerini hatırlıyor ve zevkinize ve alışkanlıklarınıza adapte oluyor, yani sizinle birlikte gelişimini sürdürüyor. Ayrıca sahip olduğu duygu durum motoru ve bulut yapılı yapay zeka mekanizmalarıyla gerçekçi ve şaşırtıcı derecede gelişmiş insani tepkileri ortaya koyuyor.

Önde gelen saç ekim kliniklerinden Cosmedica’nın hastalarına yardımcı olmaya başlayan Pepper şimdi de saç ekimi konusunda destek vermeye başladı.

Pepper, kliniğe giren hastaları anında algılıyor ve karşılıyor. Hastaları veya ziyaretçileri gidecekleri yer konusunda yönlendiriyor. Aynı zamanda Pepper, müşteri memnuniyetini ölçebiliyor; müşteri görüşlerini memnuniyet endeksleri şeklinde veya ses ve metin olarak kayıt altında tutabiliyor.

Sağlık turizminde tüm dünyanın gözde merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Türkiye’de bu teknolojilerin kullanımın yaygınlaşacağı düşünülüyor.

Beğen
Beğen Aşık Oldum Haha Vay Canına Üzgünüm Kızgınım

CEVAP VER