Bir Tek O Yiyeceği Yemedikleri İçin Antik Roma Halkı Dişçiye Gerek Duymadı

Geçmişte Roma İmparatorluğu içersinde bulunan Pompeii şehrinde yaşayan halk ağız ve diş sağlığı için garip ama etkili bir yol bulmuştu.

Bilim adamları ve arkeologların bulduğu bulgular şaşırtıcı derecede garipti…

Büyük volkan patlaması sonrası küllere ve kalıp haline dönüşen 30 kadar Pompeii halkından insanı inceleyen bilim adamları bu kadavralarda olağandışı bir sağlıklı diş yapısına rastladı. Bilim adamları o tarihlerde Pompeii halkının diş fırçası ve diş macunu gibi koruyucular kullanmamalarına karşın böylesine sağlıklı dişlerinin olmasını ise düşük şeker diyetleri yapmalarına bağladı. Akdeniz Diyeti’ne benzer bir beslenme alışkanlığının Pompeii halkında olduğunu belirten bilim adamları şeker azlığını dişler için koruyucu bir ortam oluşturduğunu belirtti.

Arkeolojik alandaki kadavraların dişlerini inceleyen Ortodonti Uzmanı Elisa Vanacore sağlıklı ve şekersiz beslenme dışında Pompeii’nin suyunda ve havasında olan florür maddesinin ayrıca burada yaşayan halkın diş sağlığını da önemli oranda etkilediğini açıkladı.

Avrupa ne zaman ki 16 yy’da şeker ticaretine başladı işte o zaman diş sağlığıda bununla birlikte azaldı diyor Elisa Vanacore. Kraliçe 1. Elizabeth’in çürüyen dişleri gibi…

Akdeniz Diyeti Nedir?

http:/https://meraklihastalar.com/tr/yazin-yapilabilecek-en-iyi-diyet-akdeniz-tipi-beslenme.html

Beğen
Beğen Aşık Oldum Haha Vay Canına Üzgünüm Kızgınım

CEVAP VER