Prof. Dr. Kayıhan Pala: Turkovac’ta 3 önemli veri açıklanmadı

Sunumu yapılan Turkovac’ın Faz 3 çalışmaları hakkında değerlendirme yapan Prof. Dr. Kayıhan Pala, üç önemli aşamanın açıklanmadığını belirtti. “40 bin katılımcı meselesinde durum ne bilmiyoruz” diyen Pala’ya göre; Turkovac’ın, Omicron varyantına etkisi sınırlı olan Sinovac’la karşılaştırılması yanlış.

Birgün Gazetesi’nden Bilal Çelik’in habrine göre; Sağlık Bakanlığı’ndan acil kullanım onayı alarak hastanelerde uygulanmaya başlanan yerli aşı Turkovac’ın Faz 3 araştırmasının sonuçları hala tamamlanmadı. Aşıya dair bugün yapılan basın toplantısında, Faz 3 çalışmasının ara sonuçları açıklandı. Sunumda, Turkovac’ın en az CoronaVac kadar güvenli ve etkin bir aşı olduğu savunulurken Turkovac’ın yan etkilerinin CoronaVac’tan biraz daha fazla olduğu kaydedildi.

TTB Covid-19 İzleme Grubu üyesi ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, kurulun açıklamalarını BirGün’e değerlendirdi.

‘Verilerin bir parçasının bile açıklanmış olmasını’ olumlu bulduğunu söyleyen Prof. Dr. Kayıhan Pala, aşı çalışmasında yer alan bir doktorun onay verilmesi sürecinden haberdar olmamasını şaşırtıcı bulduğunu aktardı. Pala, “Hacettepe’den bir hoca, ‘aşıya acil kullanım onayı verilmesi sürecinden haberdar olmadıklarını’ açıkladı. Aşı çalışması yapan grubun bile ‘acil kullanım onayı’ndan haberi yoksa bu süreç nasıl gelişti?” dedi.

3 HAYATİ AŞAMASI AÇIKLANMADI
Aşıda acil kullanım onayının alınabilmesi için gerekli üç aşamanın açıklanmadığının altını çizen Pala’ya göre; ‘bunlar değerlendirilmeden herhangi bir aşıya acil kullanım onayı verilemez.’ Söz konusu üç aşamanın açıklanması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Pala, “Onayın verilebilmesi için bilim kurulunun bu aşının üç özelliğini değerlendirmiş olması lazım: Birincisi aşının güvenliği, ikincisi aşının etkinliği, üçüncüsü de aşının kalitesi. Bunlar değerlendirilmeden herhangi bir aşıya acil kullanım onayı verilemez. Acil kullanım onayı aldığına göre; bunların değerlendirildiğini varsayıyoruz. Bunları değerlendiren kurulda kimler vardı? Bu kişiler hangi verilere dayanarak, bu üç özelliğin yerine getirerek acil kullanım onayı verilmesini tavsiye ettiler; bunlar kamuoyuna açıklanmalı” şeklinde konuştu.

40 BİN KATILIMCIDAN 2 BİNİ AÇIKLANDI
Turkovac aşısı çalışmalarının başlangıcında 40 binden fazla katılımcı, veri tabanlarına bildirildi. Fakat son 6 aylık aşı çalışmasında sadece 2 bin 200 civarı katılımcıya ait veriler paylaşıldı. 40 bin vakanın neden sadece 2 bin 200’nün verilerinin paylaşıldığını soran Pala, Türkiye’de başka kişi ve grupların aşı çalışma içinde olup olmadığının açıklanması gerektiğini söyledi.

Beğen
Beğen Aşık Oldum Haha Vay Canına Üzgünüm Kızgınım

CEVAP VER