Omicron’un hızla yayılmasının nedeni belli oldu

Güney Afrika’da yapılan araştırmalarda, Omicron varyantının diğerlerine göre çok daha yüksek “asemptomatik taşıyıcı” oranına sahip olduğu belirtildi.

Covid-19’un Omicron varyantı hızla yayılmaya devam ederken, Omicron’un ilk tespit edildiği ülkelerden Güney Afrika Cumhuriyeti’nde iki yeni araştırma yapıldı. Araştırmalar, bu varyantın diğerlerine göre çok daha yüksek “asemptomatik taşıyıcı” oranına sahip olduğunu, yani belirti vermeden sessizce ilerlediğini gösterdi.

FAZLA BELİRTİ GÖSTERMEDEN İLERLİYOR

Güney Afrika’da gerçekleştirilen iki klinik deneyden elde edilen bulgular, Omicron taşıyıcılarında hastalığın yüksek oranda semptom göstermeden seyrettiği sonucunu ortaya koydu.

Bu araştırmaya göre, beta ve delta salgınları sırasında yüzde 2,6 olan ortalama asemptomatik taşıma oranının Omicron döneminde yüzde 16’ya yükseldiği tespit edildi.

DÜNYADA HIZLA YAYILMASININ TEMEL NEDENİ

Araştırmacılar, bu durumun varyantın dünya çapında hızla yayılmasının temel nedenlerinden birisi olduğunu düşünüyor.

Cape Town Üniversitesi Desmond Tutu HIV Merkezi Direktörü Prof. Linda-Gail Bekker, “Bu ön çalışma bulguları, Omicron varyantının nasıl yayıldığına dair anlayışımıza katkıda bulunuyor ve asemptomatik bulaşma miktarı hakkında önemli ipuçları sağlıyor” dedi.

Beğen
Beğen Aşık Oldum Haha Vay Canına Üzgünüm Kızgınım

CEVAP VER