Novak Djokovic’in Covid-19 aşısından muaf tutulmasına tepki geldi

Avustralyalılar, ünlü tenisçi Novak Djokovic’in Avustralya Açık tenis turnuvasında oynayabilmesi için aşı kurallarından muaf tutulmasına tepki gösterdi.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı olup olmadığını açıklamayan tek erkeklerin dünya 1 numarası Sırp tenisçi Novak Djokovic, sezonun ilk grand slam turnuvası Avustralya Açık’a tıbbi muafiyet kararıyla katılacağını duyurdu.

Avustralyalılar, ünlü tenisçi Novak Djokovic’in Avustralya Açık tenis turnuvasında oynayabilmesi için aşı kurallarından muaf tutulmasına tepki gösterdi.

Turnuvaya katılan tüm oyuncuların ve görevlilerin aşılanmış olması ya da bağımsız bir uzman heyetinin vereceği muafiyete sahip olması gerekiyor.

Organizatörler ise şampiyon tenisçiye herhangi bir özel muamelede bulunulmadığını savunuyor.

Ancak, birçoğu uluslararası ya da eyaletlerarası seyahatte bulunamayan Avustralyalılar; yetkilileri, siyasetçileri ve Djokovic’in kendisini eleştirdi.

Avustralya Açık yetkilisi Craig Tiley, 26 sporcunun tıbbi muafiyet içi başvurduğunu ve federal kurumların belirlediği kurallar uyarınca sadece “birkaç” muafiyet verildiğini söyledi.

Acil servis doktoru olan Stephen Parnis Twitter’da “Ne kadar iyi bir tenis oyuncusu olduğu umurumda değil. Aşıyı reddediyorsa, alınmamalı. Bu muafiyet doğruysa Covid-19 riskini azaltmak adına çok yanlış bir mesaj yolluyor. Aşı saygıyı gösterir Novak” dedi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Avustralyalı oyuncu Alex de Minaur da basın toplantısında “Çok ilginç olduğunu düşünüyorum. Tüm söyleyeceğim bu” dedi.

Djokovic Instagram hesabında yaptığı açıklamada “Noel tatili döneminde sevdiklerimle kaliteli zaman geçirdim ve bir muafiyet izniyle turnuvaya gidiyorum. Hadi 2022. Birkaç haftalık turnuvada tenisle yaşamaya ve nefes almaya hazırım” dedi.

Aşılanma durumuyla ilgili bir şey söylemeyen Djokovic geçen Nisan’da “Şahsen ben aşıya karşıyım ve seyahat için birilerinin beni aşıya zorlamasını da istemem”dedi.

Muafiyet kararı, dünyanın en sıkı Covid kısıtlamalarından bazılarının uygulandığı ve son haftalarda vakaların rekor kırdığı Avustralya’da tartışma yarattı.

Birçok kişi hükümeti, zengin ve ünlülerin istediğini yapmasına izin verirken, sıradan insanları, hasta ve ölmek üzere olan sevdiklerinden uzak bırakmakla suçluyor.

Covid-19 kısıtlamalarının en sıkı uygulandığı dönemde, başka ülkelerde yaşayan çok sayıda Avustralyalı’nın ülkeye girişine izin verilmemişti.

BAZI HASTALIKLARA KARŞI AŞI MUAFİYETİ UYGULANIYOR

Tıbbi muafiyet başvuruları iki ayrı heyet tarafından “isme bakılmadan” değerlendirildiği savunuluyor. Kalp hastalıkları gibi akut rahatsızlıklar muafiyet için geçerli nedenler arasında gösteriliyor.

Ancak Djokovic’in hastalığı yakın bir dönemde geçirip, aşıyı yaptırmamış olması da bir ihtimal.

Victoria eyaleti yönetiminden bakan Jaala Pulford kararın “üzücü” olduğunu kabul etti ancak Djokovic’in özel bir muamele görmediğini tekrarladı.

Hem Pulford hem de Tiley, Djokovic’e kamuoyuna daha fazla bilgi vermesi çağrısı yaptı.

Beğen
Beğen Aşık Oldum Haha Vay Canına Üzgünüm Kızgınım

CEVAP VER