Avusturya’da aşısızlar sokağa çıkamayacak

Havaların soğumasıyla birlikte yeni bir koronavirüs dalgasının içine giren Avusturya’da vakaların ve ölümlerine önüne geçebilmek için radikal bir karar alındı. 10 gün boyunca, aşı yaptırmayanların sokağa çıkmasına sadece belirli durumlarda izin verilecek.

Avrupa ülkelerindeki koronavirüs vakaları artmaya devam ederken, Avusturya hükümeti sadece aşısızları kapsayan kapanma kararı aldı. Avusturya Başbakanı Alexander Schallenberg, vaka sayılarının rekor seviyelere yükselmesi nedeniyle Covid-19 aşısını tamamlamayanlar için yarından itibaren kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı.

Dokuz federal eyaletin yöneticileriyle yaptığı görüşmeden sonra basın toplantısı düzenleyen Schallenberg, “Aşılama oranını yükseltmemiz gerekiyor. Oran, utanç verici derecede düşük” dedi.

Sağlık Bakanı Wolfgang Mueckstein’in açıkladığı ayrıntılara göreyse, bu kararla birlikte ülkede aşı yaptırmayan kişilerin sadece işe gitmek ve zaruri alışverişler gibi sınırlı sayıda gerekçeyle sokağa çıkmasına izin verilecek. Yasağın ilk olarak 10 gün süreceğini söyleyen Avusturyalı bakan, 12 yaş ve altının bu karardan muaf olacağını da ekledi.

Batı Avrupa’da en düşük aşılama oranına sahip ülkelerden biri olan Avusturya’da halkın yaklaşık yüzde 65’i tam aşı olmuş durumda.

Avusturya’da şu an 437 kişi Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda tedavi görüyor. Hükümet daha önce yoğun bakımdaki hasta sayısı 600’ü aştığında aşısızlar için kapanma tedbirleri uygulayacağını duyurmuştu.

Avusturya’da aşısızlar 8 Kasım’dan beri restoran ve otel gibi yerlerin yanı sıra 25’ten fazla kişinin katıldığı etkinliklere alınmıyor. Batı Avrupa ülkeleri arasında en düşük aşılanma oranlarından birine sahip olan Avusturya’da nüfusun yüzde 65’i tam aşılı. Nüfusun yüzde 67,8’iyse en az bir doz aşı yaptırmış durumda. (Haberglobal.com.tr)

Beğen
Beğen Aşık Oldum Haha Vay Canına Üzgünüm Kızgınım

CEVAP VER