Avustralya 20 ay sonra sınırlarını açtı

Avustralya, Covid-19 nedeniyle Mart 2020’de kapattığı sınırlarını yeniden açtı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle sıkı tedbirler alan Avustralya, Mart 2020’de kapattığı sınırlarını yeniden açtı.

Yaklaşık 20 ay sonra, iki doz Covid-19 aşılı Avustralyalıları taşıyan ilk uçak sabah erken saatlerde Sydney Kingsford Smith Uluslararası Havalimanı’na indi.

Yeni Güney Galler Eyalet Başbakanı Dominic Perrottet, yaptığı açıklamada, Los Angeles’tan gelen yolcuların sınırdan girişte veya ülke içinde karantinaya tabi tutulmayacaklarını belirterek “Eyaletimiz için harika bir gün” ifadesini kullandı.

Ülkeye ilk olarak Avustralya vatandaşları, daimi ikamet sahipleri ve onların birinci derece yakınları kabul edilirken, ikinci sırada uluslararası öğrenciler bulunuyor. Daha sonra da sınırların herkese açılması planlanıyor.

NÜFUSUN YÜZDE 77,5’İ İKİ DOZ AŞI YAPTIRDI

Nüfusun yüzde 77,5’inin Covid-19 aşısının iki dozunu olduğu ülkede, AstraZeneca, Pfizer-BioNTech ve Moderna aşılarının tek dozunu olanların oranı ise yüzde 88,3’e ulaştı.

Avustralya Terapötik Ürünler İdaresi ve Bağışıklama Teknik Danışma Grubu tarafından onaylanan üçüncü doz Kovid-19 aşısı uygulaması kapsamında, 8 Kasım’dan itibaren isteyenlere Pfizer-BioNTech aşısı uygulanacak.

Öte yandan son 24 saatte Victoria eyaletinde 1471, Yeni Güney Galler’de (NSW) 135, Avustralya Başkent Bölgesi’nde (ACT) 5 Covid-19 vakasının kaydedilmesiyle virüse yakalananların sayısı 172 bin 59’a yükseldi.

Victoria’da 4, NSW 4 ve ACT’de 2 kişinin Covid-19’dan yaşamını yitirmesiyle virüse bağlı ölü sayısı 1744’e çıktı.

Halen 25 bin 917 aktif vakanın bulunduğu ülkede, 211’i yoğun bakımda olmak üzere 1069 kişinin hastanedeki tedavisi devam ediyor.

Beğen
Beğen Aşık Oldum Haha Vay Canına Üzgünüm Kızgınım

CEVAP VER